Historie čokolády
Olmékové (1500-400 př. nl), patrně nejstarší lidé ve Střední Americe, byli pravděpodobně
první, kdo pěstovali kakao, a konzumovali kakaové boby, jež nazývali „kakawa“ (předchůdce slova „kakao“). Předávali tajemství této potraviny a její mimořádné vlastnosti z generace na generaci.
Ve třetím století před naším letopočtem, Mayové, žijící v oblasti Guatemaly a Yucatanu, zařadili pěstování kakaovníků do svých starých rituálů. Postavili v četných městech dominantní pyramidové chrámy zasvěcené bohům, včetně boha El Chuah, což je bůh obchodníků a kakaa.
Zpočátku lidé jedli dužinu lusků a pikantní fazole, které mají osvěžující vlastnosti. Z lusků také fermentovali kapalinu, kterou používali jako ocet.
Byli to Mayové, kteří zjistili, že sušené a mleté kakaové boby by mohly být smíchány s horkou vodou a vytvořili nápoj, jež nazývali „chacau haa“ (teplá voda).
Na konci dvanáctého století, vyrazili na jih Aztékové, aby ovládli nové území. Aztékové pokračovali v používání kakaových bobů jako měny a zavedli vybírání daní, placených v kakaových bobech, čímž si podmaňovali lid.
Fazole, usušené na slunci, byly pražené za nízké teploty v kameninovém hrnci. Pak byly rozdrceny na brusném kameni, tzv. metate, pomocí válečku, jež nazývali métlapilli.
Xocolatl (čokoláda), byl kakaový prášek ředěný vodou a smíchaný s kukuřičnou kaší zvanou atolle. Nejbohatší Aztékové přidávali chilli, koření, vanilku, annatto nebo axiotl (červené barvivo), a někdy med a květiny.
Aztékové, stejně jako Mayové o osm století dříve, přelévali nápoj z jedné nádoby do druhé za účelem napěnění a věřili, že obsahuje „ducha kakaa“ a přiblíží je k Bohům. Tento Božský nápoj byl podáván ve vyzdobené tykvi zvané Xicalli nebo v želvím krunýři.
Čokoláda byla určena pouze pro elitu a hrála klíčovou roli v náboženských obřadech, ale také na festivalech a oslavách, kde byla podávána po jídle.
převzato z chocoexclusive