Schamann design 
Úvodem
Masáže
Spa procedury
Zábaly
Novinky - slevy
Ceník
Fotogalerie
Kontakt

Čokoláda a zdraví

Dospělí i děti milují čokoládu, a to díky složce theobrominu, jež povznáší náladu a stimuluje neurony, ale to není všechno. Dá se říci, že čokoláda by mohla být v supermarketu, stejně jako v lékárně. Důvodem je fakt, že kakao je přirozeně bohaté na antioxidanty. Hlavní z antioxidantů, které jsou obsaženy v kakau, patří do velké rodiny polyfenolů a konkrétněji flavonoidů. Antioxidanty jsou cenné pro kardiovaskulární systém. Mají pomoci v boji proti stárnutí buněk a molekulárnímu poškození krevních lipidů a DNA.

Několik studií prokázalo blahodárné účinky čokolády na srdce a krevní oběh. Za prvé, kakaové polyfenoly snižují oxidaci „špatného“ cholesterolu. Za druhé, zvyšují průtok krve. Konečně, zvyšují dilataci krevních cév. Množství flavonoidů v čokoládě závisí na obsahu kakaa. Tmavá čokoláda má proto větší nutriční přínos, než mléčná čokoláda. Čokoláda má dokonce větší antioxidační účinek, než zelenina. Má vyvážené proporce ze tří základních živin – sacharidů, tuků a bílkovin, které se nalézají v čokoládě. Kromě toho obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek: vápník, železo, hořčík, draslík, zinek a fosfor, vitamin D, vitamin E, vitamin H a vitamin B12.

Nicméně, čokoláda nemůže nahradit ovoce a zeleninu, jejichž další nutriční složky nejsou v žádném případě srovnatelné. Čokoláda, ačkoli prodávaná v lékárnách, nemůže bojovat s nemocí. Přesto, je-li konzumována s odpovídajícím množstvím ovoce, zeleniny, obilovin atd., pak plně prokazuje svůj význam.

převzato z chocoexclusive

Vlasta Urbánková, Toužimská 930/71, Praha 9 – Kbely