Příznaky a příčiny celulitidy
Pojem celulitida zná v dnešní době většina žen. V běžné literatuře je tímto termínem označován typ určitého zvrásnění a dolíčkování kůže se vznikem neestetických hrbolkovitých útvarů lokalizovaných zejména na stehnech a bocích. Poetičtěji je tento stav popisován jako „pomerančová kůže“ , pro podobnost se strukturou kůry pomeranče.V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, méně často dermatopannikulóza.
Příčiny celulitidy
Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů. Nicméně i muži bojují s jejími příznaky i když v daleko menší míře.
Příznaky celulitidy
Celulitidou, jak již bylo uvedeno, se označuje typ určitého zvrásnění kůže se vznikem dolíčků a hrbolků. Nejdříve je patrná na zadních stranách stehen. Teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží. V extrémním případě se může takto změnit celý povrch kůže. Podle stupně postižení se rozlišují
4 stupně celulitidy
- drobné nerovnosti na kůži jsou patrné pouze při tzv. kompresivním testu, který se provádí stiskem kůže mezi prsty
- drobné nerovnosti na kůži jsou viditelné při napnutí svalů při stání, sezení na tvrdé podložce či v ostrém bočním světle; při ležení zmizí
- nerovnosti na kůži jsou viditelné vždy – bez ohledu na stání, sezení, ležení, osvětlení
- hrubé nerovnosti na kůži a nezvratné poškození je viditelné vždy,nejčastěji se projevuje při neléčených příznacích (po 40. roce věku)