Schamann design 
Úvodem
Masáže
Spa procedury
Zábaly
Novinky - slevy
Ceník
Fotogalerie
Kontakt

Příznaky a příčiny celulitidy

Pojem celulitida zná v dnešní době většina žen. V běžné literatuře je tímto termínem označován typ určitého zvrásnění a dolíčkování kůže se vznikem neestetických hrbolkovitých útvarů lokalizovaných zejména na stehnech a bocích. Poetičtěji je tento stav popisován jako „pomerančová kůže“ , pro podobnost se strukturou kůry pomeranče.V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, méně často dermatopannikulóza.

Příčiny celulitidy

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů. Nicméně i muži bojují s jejími příznaky i když v daleko menší míře.

Příznaky celulitidy

Celulitidou, jak již bylo uvedeno, se označuje typ určitého zvrásnění kůže se vznikem dolíčků a hrbolků. Nejdříve je patrná na zadních stranách stehen. Teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží. V extrémním případě se může takto změnit celý povrch kůže. Podle stupně postižení se rozlišují

4 stupně celulitidy

  1. drobné nerovnosti na kůži jsou patrné pouze při tzv. kompresivním testu, který se provádí stiskem kůže mezi prsty
  2. drobné nerovnosti na kůži jsou viditelné při napnutí svalů při stání, sezení na tvrdé podložce či v ostrém bočním světle; při ležení zmizí
  3. nerovnosti na kůži jsou viditelné vždy – bez ohledu na stání, sezení, ležení, osvětlení
  4. hrubé nerovnosti na kůži a nezvratné poškození je viditelné vždy,nejčastěji se projevuje při neléčených příznacích (po 40. roce věku)


Vlasta Urbánková, Toužimská 930/71, Praha 9 – Kbely